Vineri, aproape de miezul nopții, la sfârșit de noiembrie, luam trenul din Gara de Nord având ca destinație Simeria. Ne-am „cazat” la vagonul de dormit, iar a doua zi dimineața, la ora 8 ajungeam la destinație. Era o dimineață mohorâtă de sâmbătă, când ploaia începuse să dea târcoale. Planul era să vizităm Parcul Dendrologic din Simeria și poate și I Giardini di Zoe din Banpotoc, aflate la doar 7 km de Simeria.