După o zi plină, în care am vizitat Parcul Dendrologic din Simeria, am urcat pe Măgura Uroiului și am pășit prin I Giardini di Zoe din Banpotoc, seara am ajuns în Deva. Planul era ca a doua zi să luam trenul spre următoarea destinație, Săvârșin, pentru a vizita palatul familiei regale. Cum palatul era deschis și luni, am decis că pentru ziua următoare merităm o zi relaxată, în care să parcurgem orașul la pas și să vedem cum a fost reabilitată Cetatea Devei, pe care o vizitasem cu câțiva ani în urmă.