Din
gara Bușteni se poate vedea, sus pe o colină, șezând semeț castelul
Cantacuzino. De fiecare dată când trenul în care mă aflam oprea în
gara din Bușteni, mă întrebam ce comori neștiute
ascunde acest castel în interiorul său. Mai târziu am aflat.
Castelul
a fost construit în anul 1911 la cererea prințului
Gheorghe Grigore Cantacuzino, supranumit Nababul, datorită averii
sale impresionante. Castelul este construit în stil neoromânesc, într-un
cadru natural deosebit, fiind înconjurat de un parc impresionant, cu
fântâni arteziene. La intrarea în parc se poate vedea o grotă, despre
care o legendă spune că ar adăposti, din timpuri străvechi ființe
fantastice, iar pe timp de furtună se pot vedea năluci de fum și lumini
nefirești.