Periplul cu trenul din luna septembrie s-a încheiat cu o oprire în Jibou. Cireașa de pe tort a întregii călătorii aș putea spune. Vizitasem deja Baia Mare, Satu Mare, ruinele castelului Lyonai din Medieșu Aurit, poposisem la castelul Karoly din Carei, descoperisem alte ruine, cele ale cetății Báthory din Șimleu Silvaniei, ca apoi să înnoptăm în Zalău. Ultima oprire „programată” înainte de întoarcerea în București a fost Grădina Botanică „Vasile Fati” din Jibou.
